Пълнене на автоклиматици се налага при различни условия и по различно време и периоди за различните автомобили. Когато някакъв проблем от страна на климатика на колата бива засечен от притежателя му, той би трябвало да потърси помощ и съвет от оторизиран сервиз за автоклиматици. Там професионалисти биха могли да открият възможната причина за теча, ако има такъв и биха я отстранили.
Като цяло по-старите коли имат по-остарели и експлоатирани климатични системи. Това налага по-честото им зареждане с фреон, на интервали от около една до две години. Практиката и съвета на повечето запознати с климатичните системи на автомобилите е той да бъде включван да работи и през зимните месеци периодично. Така повредите и загубите на газа фреон, биха могли да се избегнат частично и донякъде да се намалят.
При работа на системата, компресорът на автоклиматиците има наличен външен семеринг, който бива смазван с масло. При пълнене на автоклиматици, те биват зареждани с фреон. По-старите модели коли и автоклиматиците им работят с фреон R12. Този фреон обаче е забранен от европейските директиви от няколко години и използването му не е удачно. Това се налага заради силното замърсяващо влияние, което газа има върху околната среда. Новия фреон R134A е по-безопасен за околната среда и всеки автомобил и автоклиматика му трябва да се заредят с него.
Всъщност разликата между двата фреона е маслото, с което функционират. Когато пълнене на автоклиматика се извършва с новия фреон и стария се премахва, системата трябва да бъде изчистена. Това се налага заради работата на стария фреон газ с минерално масло. Останалото количество в автоклиматика от газа R12 напълно се изтегля, почистват се следите от минерално масло и системата се пълни с новия газ R134A, който работи със синтетично масло. Всъщност не може да се каже с точност, универсално колко често трябва да се пълни автоклиматика на автомобила. Това донякъде е строго индивидуално, определено от начина му на ползване, възрастта на колата и много други фактори.