Селфи стикът е монопод, предназначен за направа на снимки (селфита) като на него се прикача фотоапарат или смартфон, позволяващ на снимащия да направи снимка от по-далечно разстояние, от това на ръката му. Металните пръчки обикновено се разгъват като в края има дръжка и регулираща се вид скоба за захващане на смартфона или фотоапарата. Някои притежават контрол от разстояние или Bluetooth функция, което позволява на снимащия да направи снимката когато реши. Моделите, създадени за захващане на фотоапарати притежават огледало, така че снимката да се направи по възможно най-добрия начин. За разлика от монопода, който се използва за стабилизиране на фотоапарат на земята, селфи стикът е по-дебел и здрав от отсрещната страна, където седи фотоапарата, за да има повече баланс и здрав захват, когато го държите за направа на снимка. Поради опасения за сигурността и неудобството, което предизвика у някой хора, това довежда до неговата забрана за използване на някои места, включително Дисниленд.
История
Саморъчно направените селфи стикове датират още от 1925 година. Снимка от тази година показва мъж, правещ снимка на себе си и на своята съпруга, използвайки дълга пръчка насочена към фотоапарата и е извън кадър. Фотоапаратите от това време не са разполагали с възможност да направят добре фокусирана снимка-портрет, когато са държани с опъната ръка, изисквайки от фотографите да използват устройства за задействане на копчето за снимане от разстояние като кабели и стикове.
Фотоапаратът„Минолта Диск 7” от 1983 година разполагал с изпъкнало огледало от предната страна, което позволявало направата на снимка-портрет и на опаковката на продукта имало изображение показващо как фотоапаратът е прикрепен към прът, когато е използван за тази цел. През 1983 година бил регистриран патент – „телескопичен екстендър” за прикачане на фотоапарати и японският селфи стик бил отразен в книгата от 1995 година „101 не-ненужни японски изобретения”. Канадският изобретател Уейн Фром патентовал своя „Куик под” през 2005 г. и през следващата година можел да бъде намерен на пазара в Съединените Щати. Въпреки позитивните отзиви за Куик пода през следващите години в медиите, думата „селфи стик” не била широкоразпространена до 2014 г.
Селфи стикът бил листнат в списание „Тайм” в категорията „25-те най-добри изобретения на 2014 г.” Критиките към селфи стика са свързани с асоциацията с възприет нарцисизъм и себеобладаност от съвременното общество. Много хора дори го преименоват на „Нарцистик” или „Пръчката на Нарцис”.
Още за историята на селфи стиковете, може да прочетете на страниците на сайта ни.
Използване
Хората прикачат своите смартфони или фотоапарати на върха на селфи стика и го вдигат го над лицето си. След това казват нещо от сорта на „зеле”, натискат бутона за снимане, който е на дръжката на стика и е свързан с фотоапарата (обикновено използвайки жака на слушалките) или пък използват дистанционно управление (в повечето случаи чрез bluetooth). Другият вариант е да използват вградения в смартфона или фотоапапарат таймер, да се направи автоматично смимката след определен брой секунди.
Можете да закупите селфи стик с кабел или Bluetooth бутон от онлайн магазин ни.