Парфюмите се появяват в антична Гърция и Рим

Още от дълбока древност хората полагали грижи за външния си вид. Козметиката, включително парфюмите, не са от вчера. Древните хора рисували не само по стените на пещерите, но и по себе си. Тази традиция се е запазила дори и днес при някои племена в Амазонската джунгла и Папуа-Нова Гвинея. Древните помади и мазила били на основата на глина и сажди, които смесвали с вода. Постепенно с времето хората открили, че хвърлени в огъня различни треви и корени издавали приятна миризма. Те започнали да горят тези благовония при различни ритуали, като се „опушвали” с благоуханния аромат.

В древен Египет благовонни масла се ползвали само от аристокрацията и жречеството. От запазените фрески по гробниците се вижда че египтяните полагали много грижи за външния си вид. Перуките, гримът и червилото били винаги на мода. В гробниците са намерени алабастрови и бронзови съдове които се използвали за съхранение на някогашните древни „парфюми”. Фараоните организирали експедиции до митичната страна Пунт за доставка на тамян. Той бил особено ценно благовоние от типа на парфюмите.

От Финикия пък внасяли шафран, който бил нещо като съвременното розово масло. Благовонни масла се приготвяли на основата на различни смоли и благоуханни треви и билки. В онези времена те замествали съвременните парфюми. В по-късните векове по време на древните Елини и Римляни се появили първите благоуханни есенции, които се съхранявали в шишенца под формата на течност.  Стъклените и алабастрови флакони се наричали алабастрон и съдържали първите известни парфюми. Те били по-скъпи и от златото и се смятали за „върха” на лукса.

Когато Александър Велики разгромил Дарий, царят на Персийската империя, намерил в шатрата му изобилие от златни съдини, пълни с парфюми и благовония. Тогава македонският цар възкликнал – „ето какво значи да си Цар”! Търсенето на скъпи смоли като тамян и амбра засилило морския транспорт и търговските връзки. Народите търгували с шафран, пурпур и алое. През средновековието по „пътя на коприната” дълги кервани пренасяли коприна, подправки и редки източни благовония и парфюми. „Бумът” на парфюмите обаче настъпва през Късния Ренесанс. В двора на френските крале било модно всички от аристокрацията да бъдат буквално „окъпани” в парфюми. Графове, Херцози, Перове и Маркизи не знаели мярка в ползването на парфюми. Съвременната парфюмерийна индустрия води началото си едва от края на 19-ти век, когато шишенцата с благоуханна течност станали достъпни и до по-широки социални слоеве на обществото. Те били известни като „одеколон”. Днес на специализирания пазар има голямо разнообразие от маркови и качествени аромати. Парфюмите могат да бъдат закупени не само от магазини, но и по интернет. Съвременната онлайн търговия с козметика е широко разпространена. В България един от популярните сайтове за онлайн продажба на парфюмерия и козметика.

Снимки от аквичоп

  • Кулата на крепостта в Лерида
  • Коментар: акчиоп в Лерида - 2005 годна. Кулата на крепостта - точно в центъра на града, построена върху един хълм.
  • Аквичоп в Янтра - на път към върха
  • Коментар: Аквичоп и туризъм в село Янтра - по пътя към върха.
  • Аквичоп в Барселона_5
  • Коментар: Аквичоп в Барселона - по време на празника на града.
  • Магическите фонтани от аквичоп в Барселона
  • Коментар: Магическите фонтани от аквичоп в Барселона - съвкупност от красота и емоция.
  • летище за хеликоптери
  • Коментар: аквичоп във Фаррера - летище за хеликоптери
  • аквичоп-в-барселона_25
  • Коментар: Аквичоп в Барселона - известна сграда на Антонио Гауди - "каса де батио"
Нагоре