Пъзелът е може би един от най-старите начини да държиш ума си ангажиран и същевременно да се забавляваш, който е актуален и в ден днешен. Първите пъзели са се появили към средата на 18-ти век, а първия такъв е бил дело на Джон Спилсбъри, който е бил известен тогава картограф, същевременно и дърворезбар.
През 1760 година той решил да положи хартиена карта върху дървена плоскост, след което я изрязал по границите на отделните държави с трион. По този начин той въвел един иновативен начин за преподаване на география, карайки учениците да нагласяват парченцата така, че да съвпаднат като оригиналната карта.
Оттук и английското наименование на пъзела – jigsaw (трион) puzzle (пъзел), като трион вече е ясно защо, а пъзел буквално, защото от английски думата се превежда като главоблъсканица. След тази уникална идея на Спилсбъри, пъзелът като средство за преподаване се задържа до към 1820 година, запазвайки широка популярност през цялото време.
Около 50 години по-късно, след въвеждане на други, по-добри методи за преподаване, пъзелите се превръщат в начин на забавление и развиване на умствените способности. В началото на 20-ти век много от вестниците и списанията установили, че прилагайки пъзели в своите издания, читателската база се увеличава.
От този момент нататък пъзелите получават световна известност и стават един от най-използваните методи за стимулиране на мозъчната активност. Създава се дори наука, която изследва различните видове пъзели, а учените са тези, които ги създават или анализират. Индустрията също не бездейства и започва разработването на стотици видове и модели пъзели, на база на научните проучвания.
Днес по принцип пъзелите се приемат като забавление, но при децата например, пъзелите (по-опростените такива) се използват от ранна възраст, за да се развива мозъка и мисленето докато те растат. Вариациите на пъзелите са толкова много, че е трудно да се споменат всички.
От класическото изображение, разделено на части, до триизмерни фигури и модели, които трябва да се съединят по определен начин, пъзелите продължават да притежават голяма популярност.