История на климатиците Идеята за създаване на климатиците е на младия американски изобретател Уилис Кериъс, като тази идея всъщност е много по-стара, но Кериър я реализира.
Започвайки работа, Кериър успява да разработи метод, с който да изчислява отоплителните системи, което му дава тласък развитие. Вече мениджър на отдел експерименти бързо успява да развие и реализира идеята си за климатизация.
Днес това са така наречените климатици. С огромен успех решението му е било въведено във фирма за печат. Следва период на застой, докато тече Първата световна война. Керийр търси начини да намали разходите и в последствие отделът за климатици е бил закрит. Създава се нова компания, която съществува и до днес. Ставайки един от най-големите работодатели в Ню Йорк, Кериюр премества мести част от своя бизнес с в Япония.
Патентовайки нова машина, чийто компресор използва центробежна сила, новия дизайн дава голям напредък в развитието на климатиците. В Детройт през 1924 година са монтирани първите три климатика. След което има силен бум в използването им. Разработва се и първия климатик за домашна употреба, като се е смятал за лукс. 1932г. Стартира използването на Фреон, докато до този момент за охлаждане се е използвал силно отровен амоняк, причина и за смъртни случаи.
Втората световна война, забавя развитието на домашните климатици. Като след войната производството и употребата им е по масова. След войната индустрията отново почва да набира ход. TOSHIBA разработва и пуска на пазара своите инверторни климатици, по-ефективни и с по- високо качество. През 70-те години на миналия век се учени установява намаляването на озона.
Като в последствие отчитат спад до 40-50% като за главен виновник се счита фреона, който намира приложение при климатиците. За да бъде намалено това вредно въздействие от фреон използват при съвременните климатици през 1996г се предлага смяната му с нов и безвреден фреон, известен с името Puron, като и в България вноса е забранен от 2008 г. Още по темата климатици може да разгледате сайта.