Превантивна технология за отстраняване на графитни замърсители

Технологията за превантивност спрямо графитните замърсители се състои от две основни части:

1. Нанасяне на защитно покритие под формата на безцветен флуид върху външни каменни повърхности

Предназначението на защитното покритие е да образува безцветен филм (лаково покритие) с голяма твърдост, еластичност и устойчивост на атмосферните влияния в контактната площ между повърхността и околната среда.

Осигурява се защита срещу дълбоко проникване в порите на повърхностния слой на всякакви замърсители в т. число графитни, атмосферни и т. н.

Целта е замърсителя да контактува в голяма степен със защитното покритие, а не директно с лицевата повърхност.

Степента на защита осигурена от покритието е следствие на порьозността на повърхността и съответно плътността на нанасяне на защитното покритие. (брой нанесени ръце).

Нанасянето на защитното покритие се извършва по традиционния начин са помощта на ниско бюджетна бояджийска четка.

Повече информация за отстраняване на графити, лепила и стикери може да намерите в сайта.

В допълнение можем да посочим, че съществуват защитни покрития с изключително дълготрайно (в повечето случай вечно) действие.

Неудобството при тези покрития се състои в това, че веднъж нанесени, не съществува технология за тяхното отстраняване.

Качествените строители не препоръчват употребата на такива защитни средства, защото те променят целия „дишащ” баланс на сградата.

2. Почистване на графитни, атмосферни и др. замърсители

При наличие на замърсени с графити повърхности предварително третирани със защитно покритие, технологичната операция по почистването се състои в отстраняване на замърсителя от повърхността на лаковото покритие, а не от каменната и т. н. повърхности.

Графитната култура включва в себе си освен технологии за нанасяне (в конкретния случай - замърсяване), така също и предоставяне на възможности за отстраняване на графитите посредством специално подбран химически състав на спрей оцветителите, позволяващ премахването му от повърхности притежаващи изключително гладка, плътна и твърда глазура (какъвто е гранитогресът по смисъла на създателите му) или повърхности предварително третирани с защитно анти графитно покритие.

Ценовият клас на професионалните спрей оцветители – графити на Българския пазар е 12,00 лв. за флакон от 400 мл. и разходна норма 1,60 кв. м.

При съчетанието между професионални спрей оцветители (графити) и горепосочените повърхности отстраняването на графитните замърсители може да бъде осъществено с помощта на пароструйна машина или професионална водоструйна машина без помощта на допълнителни почистващи аксесоари и препарати.

За голямо съжаление, професионалната употреба на графитите не е навлязла дълбоко сред българската младеж, а именно използването на всевъзможни ниско качествени спрей оцветители от безименни производители с цени от 4,00 лв. за флакон от 400 мл., автомобилни бои под формата на спрей оцветители, бои включващи в състава си всякакви съставки увековечаващи ги и т. н.

При наличие на такъв род замърсители под формата на графити, обикновената вода не може да се справи с отстраняването им!

Принципно водата не се явява почистващо средство при отстраняването на графитните замърсители! Риторичния въпрос който следва е: при проливен дъжд, графитните замърсители самоотстраняват ли се?

В технологията на почистване на графитните замърсители, водата изпълнява спомагателна помощна функция за отвеждане на шлаката (вече отстранения замърсител) от работната повърхност!

Налага се изводът, че не е възможно да се справим без помощта на използването на спомагателни почистващи препарати за премахване на графити.

Резултатът който се цели да се постигне при прилагането на помощни почистващи препарати и уреди съвместно с защитното анти графитно покритие е ресурсен и ценови клас - по-нисък от този който би се получил при почистване без предварително третиране на повърхностите.

Ценовият клас на помощните почистващи препарати способстващи графитното почистване започва от 8,30 лв. с включен ДДС за флакон от 750 мл.

Помощните професионални уреди за почистване на замърсители от вертикални повърхности също се явяват в ниския ценови клас.

С изключение на абразивния пад (гъба), която се явява консуматив.

всички останали уреди се явяван основни средства, т. ест за многократна употреба:

Винаги при почистване на замърсители от превантивно третирани повърхности с защитен лак следва разрушаване на част от защитното покритие.

След приключване на почистването на графитните замърсители следва да бъде нанесена поне "една ръка" от защитното покритие върху третираната повърхност с цел 100% възстановяване на защитния филм.

Ценовия клас на специализираните почистващи препарати (произведени в съответствие на действащите екологични изисквания, изисквания за здраве и безопасност, качество и гаранция валидни в Европейския Съюз.), прилагащи се при отстраняването на графитни замърсители от не превантивно третирани повърхности започва от 30,00 лв. за 1 кг. При проникване на замърсителя дълбоко в порите на повърхността, цената на почистващия препарат нараства пропорционално!

Напомням, че в почти всички случаи, анти графитното почистване на повърхности по традиционния начин в България без превантивно третиране със защитен лак се състои в неконтролируема, експериментална употреба на различни химически вещества съчетани с шкурене, стържене и др. абразивни дейности водещи до физическото разрушаване на повърхностния слой, способстващ последващото перманентно прахоотделяне, което е пагубно за повърхността и заобикалящата ни екологичната среда.

Снимки от аквичоп

  • Табела на сграда
  • Коментар: Ботев връх - табела на сградата.
  • Аквичоп на Райското пръскало
  • Коментар: Аквичоп до хижа Рай. Зад мен е Райското пръскало. Това е най-високият водопад на балканите - 124 м.
  • аквичоп в габрово общината
  • Коментар: Часовниковата кула на Община Габрово, културният дом на заден план в лявата част на аквичоп снимката.
  • аквичоп в габрово изглед
  • Коментар: Изглед от Аквичоп в Габрово: Спортната зала, блоковете "Здравец" и "Дунав 1".
  • ледник под Ботев връх
  • Коментар: Аквичоп до Ботев Връх. Ледник под върха, от тук се захранва Райското пръскало.
    Обърнете внимание на черната тениска с логото на Джумла! Wink
  • Аквичоп в национален парк Централен Балкан
  • Коментар: Правим си заслужен аквичоп, понеже вече сме на територията на национален парк "Централен Балкан". Красивите гледки следват една след друга. Фотографа прегрява, но спомените остават ;)
Нагоре