Онзи ден попаднах на публикация в автомобилен форум в която потребителя търсеше съвети относно избора на градски автомобил с бюджет около €15 000. Едно от изискванията към автомобила, бе той да е нов.
Това ме накара да се замисля, ако аз бях на негово място как бих постъпил. Признавам си, че не мислих много. Определено не бих подходил по неговия начин. Лично аз бих прибягнал към метода "автомобилен тунинг".
За да сложим основите на разсъжденията ми ще се върна малко повече към идеята на въпросния метод. Тунинг е буквално преведено от tuning (англ.) или по-точно от глагола tune (англ.) - настройвам, нагласям, приспособявам, нагаждам.
Или казано по нашему - да настроиш автомобила си по свое желание и усмотрение. Нека обаче думите не ви подвеждат. Тук не става на въпрос за сложни настройки по двигателя на автомобила (поне не във всички случаи). Става на въпрос за това да доведеш личния си автомобил до състояние, в което той ти пасва най-добре - като визия и като експлоатационни качества.
Може да започнете с нещо лесно и евтино - поставяне на стикери. Чрез различните видове фолио може да постигнете неповторим ефект върху пешеходците. Като пример можем да вземем хромираните автомобили. Да, огледалния ефект се получава чрез фолио, а не в бояджийска камера.
Следващия етап е по-големи джанти, по ниско окачване, по-силна озвучителна система, повече мощност под капака...
Няма чек лист в това начинание. Избора е лично твой, а възможностите с неограничени. Резултата обаче е един - неповторим автомобил сътворен по твоите изисквания.
Ето затова бих се спрял на тунингован автомобил пред чисто нов.