Ремонт и рециклиране на тонер касети за лазерни принтери

При подмяна на консумативите на лазерните принтери обикновено изборът е между три варианта: използване на оригинални, съвместими и рециклирани тонер касети.

 Основните фактори при вземането на решение са цената, качеството на печат, безопасността и опазването на околната среда.

 Използването на оригинални мастила и тонери гарантират високо качество на отпечатъка и правилно функциониране на устройството. Те обаче, са и най-скъпият от трите варианта.

 Много от производителите на принтери имат свой програми за връщане и рециклиране на използваните тонер касети.

 Съвместимите тонери касети са произведени от фирми (в повечето случаи китайски), специализирани в производството на консумативи. В някои случаи те използват оригинални пластмасови тела от използвани вече касети, но има и такива със собствено производство на пластмасовите корпуси.

 Фирмите, които предлагат рециклиране на тонер касети го правят в собствени сервизни помещения, оборудвани със съответната апаратура и инструменти.

 И в трите случая съществуват някои съществени преимущества в рециклирането на тонер касетите пред производството на нови, свързани с опазването на околната среда. В една тонер касета има различни метални и пластмасови компоненти, които се разграждат за дълго попадайки в околната среда. При производството на пластмаси се отделя значително количество въглероден двуокис, а преработката и повторната им употреба поевтинява чувствително цената на тези ресурси.

 Как обаче рециклирането на тонер касетите влияе на качеството на отпечатаните документи? В какво се състои рециклирането?

 Във всяка тонер касета има две кутии (box) за пресен и отработен тонер. След изразходването на касетата обикновено боксът за отработен тонер е пълен, а този за пресен е празен. Така, че касетата се разглобява и се почиства от остатъчния тонер. След това се преглеждат основните и компоненти. Девелоперната ролка, която “изважда” пресния тонер в зависимост от модела е изработена от алуминий или каучук. Тя се почиства или ако е механично износена или повредена се подменя с нова. Основният компонент е т.нар. OPC барабан. Той е изработен от алуминий и има органично светлочувствително покритие. Различните модели имат различен капацитет, затова той също подлежи на подмяна. Останалите компоненти в касетата също се почистват, проверяват и смазват. Накрая касетата се зарежда с нов тонер.

 При прецизно спазване на технологичната последователност и използване на качествени тонери, компоненти и резервни части така рециклираната касета е в състояние да издържи нормалния жизнен цикъл на оригинална касета с аналогично качество.

Снимки от аквичоп

  • Същият образ
  • Коментар: аквичоп в Тарега - Същият образ, правещ се на супермен
  • Сграда от аквичоп в Лерида
  • Коментар: Сграда от Лерида, която Акчиоп засне
  • Аквичоп в Лерида - паметника в мен и до мен
  • Коментар: Два "паметника" от Акчиоп в Лерида
  • аквичоп в Габрово
  • Коментар: Прочутият паметник на Рачо Ковача, в река Чнтро, от Аквичоп в Габрово.
  • Под Ботев
  • Коментар: Точно под Ботев връх. Предстои ни заслужен аквичоп.
  • Аквичоп по средата на прехода
  • Коментар: Някъде в ляво зад хълмовете остава и връх Ботев, но сме още ниско за да го видим. Пейзаж от аквичоп по пътя към хижа Триглав.
Нагоре