През второто полугодие от живота на вашето бебе неестествена е липсата на инициативност, активност и траен интерес към играчки, предмети и делови взаимодействия с възрастен.
В края на първата година се наблюдават и първите признаци на разглезеното дете - хленчи непрекъснато без повод, хвърля храна не на игра, удря възрастните по лицето, върти се, взето на ръце, плаче без причина, отказва всичко, което му предложат.
Често допускана грешка е и прекалената загриженост и тревожност на майката или други близки. Напрежението в първите 3 месеца е нормално, като в случая благотворно се отразяват общуването с други майки на малко по-големи деца, консултациите с лекар и детска сестра, помощта от близки. С натрупването на опит всички майки постепенно стават по-уверени и спокойни, което се отразява добре и върху развитието на бебето.
Има и редица фактори, свързани с бебешкото хранене, които могат да доведат до проблеми в поведението по-късно. От изключителна важност е кърменето. Докато кърми, майката трябва да бъде спокойна, в добро настроение и да установява хармонична емоционална връзка с бебето.
Вслушвайки се в съветите, пречупени през собствената ви интуиция, вие можете да изградите успешна тактика за възпитание на бебето. Всяка преодоляна грешка и оползотворен момент в този период ще спести големи усилия в по-късна възраст.